Ortodonta a dentysta

Ortodonta a dentysta. Zawód ortodonty często mylimy z zawodem dentysty. Dzieje się tak między innymi dlatego, że mają oni podobne uprawnienia, na co dzień zajmując się profilaktyką i leczeniem zębów oraz jamy ustnej. Niemniej jednak kompetencje tych specjalistów są nieco inne. Czym zajmuje się dentysta, a czym ortodonta?

Jak zostać dentystą, a jak ortodontą?

Na początek wyjaśnijmy, jak właściwie zostać dentystą, a co trzeba zrobić, aby zostać ortodontą? Kwestia ta przybliży nas do zrozumienia, dlaczego te dwa zawody tak często są ze sobą mylone. Dentysta to osoba, która ukończyła studia na kierunku lekarsko-dentystycznym, następnie odbyła staż i uzyskała uprawnienia do wykonywania zawodu. Na tym edukacja stomatologa się kończy, choć oczywiście cały czas musi on aktualizować posiadaną wiedzę. Dentysta, który posiada odpowiednie uprawnienia, może zdecydować się na specjalizację z zakresu ortodoncji. W czasie jej trwania uczy się, jak leczyć wady zgryzu u pacjentów w różnym wieku. Możemy więc powiedzieć, że każdy ortodonta jest dentystą, ale nie każdy dentysta jest ortodontą. W rzeczywistości bowiem ortodonta ma prawo wykonywać wszystkie zadania, jakie na co dzień wykonuje dentysta. Zasada ta nie działa jednak w drugą stronę.

Jakie są obowiązki dentysty?

Do głównych obowiązków dentysty należy leczenie zębów oraz profilaktyka zdrowia jamy ustnej. Najczęściej do specjalisty zgłaszają się pacjenci z bólem zęba, co oznacza, że lekarz podejmuje się leczenia próchnicy. Często przeprowadza też zabiegi profilaktyczne, na przykład usuwa kamień nazębny czy nakłada na zęby fluor. Coraz częściej dentyści podejmują działania z zakresu stomatologii estetycznej, mające na celu przywrócenie pięknego, białego uśmiechu. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że dentysta to pierwsza osoba, do której zgłaszamy się, gdy zauważymy jakiekolwiek odchylenia od normy w kontekście zdrowia jamy ustnej. Afty, pleśniawki, krwawienie dziąseł – to tylko niektóre problemy, z jakimi na co dzień musi zmierzyć się dentysta. Niektóre z chorób jest w stanie wyleczyć we własnym zakresie, jednak często potrzebuje pomocy innego specjalisty, do którego kieruje pacjenta na wizytę. Jednym z nich może być ortodonta, do którego trafiają pacjenci z wadami zgryzu.

Jakie są obowiązki ortodonty?

Głównym obowiązkiem ortodonty jest diagnozowanie oraz leczenie wad zgryzu u pacjentów w różnym wieku. Najczęściej podejmuje on pełne leczenie, z którym może wiązać się konieczność usunięcia pewnych zębów. Współpracuje wtedy z chirurgiem stomatologicznym. Ortodonta, co do zasady, posiada takie same uprawnienia, jak dentysta. W praktyce oznacza to, że może on podejmować działania z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej bądź leczyć zęby. W polskiej praktyce zazwyczaj nie wykonuje tego typu czynności, z ma to swój konkretny powód. Specjalistów z zakresu ortodoncji działa niewielu, natomiast zapotrzebowanie na ich usługi jest naprawdę duże. Dlatego też ortodonta, choć może leczyć próchnicę czy przeprowadzać proste zabiegi profilaktyczne, zazwyczaj skupia się wyłącznie na wadach zgryzu. Jeśli zauważy, że zęby pacjenta wymagają leczenia, odsyła go do stomatologa.

Kiedy warto udać się do dentysty, a kiedy do ortodonty?

Pacjenci nie zawsze wiedzą, kiedy z konkretnym problemem udać się do dentysty, a kiedy do lekarza ortodonty? Otóż w przypadku, gdy boli nas ząb bądź zamierzamy poprawić swój uśmiech, lekarzem pierwszego kontaktu będzie dentysta. Inaczej jest w sytuacji, gdy zauważymy u siebie wadę zgryzu – wtedy też możemy od razu pójść do ortodonty. Oczywiście, nie zaszkodzi w pierwszej kolejności skonsultować się ze stomatologiem, jednak jeśli udamy się na wizytę prywatną, nie musimy tego robić. Co istotne, zazwyczaj do ortodonty pacjenci trafiają z polecenia lekarza dentysty. Samym trudno im zauważyć jakiekolwiek objawy wady zgryzu, często nawet w ogóle nie zwracają uwagi na to, czy ich zęby są proste. Pamiętajmy, że o ile usługi lekarza dentysty mogą być w niektórych przypadkach refundowane,  o tyle za leczenie ortodontyczne pacjent płaci z własnej kieszeni. Darmowe usługi ortodonty mogą dotyczyć wyłącznie dzieci, jednak tutaj też panują pewne obostrzenia.

W trosce o zdrowy i piękny uśmiech

Jeśli zależy nam na pięknym, zdrowym uśmiechu, to powinniśmy korzystać zarówno z usług lekarza dentysty, jak i ortodonty. Co oczywiste, do dentysty zwykle udajemy się znacznie częściej, niż do ortodonty, który leczy nas jedynie w konkretnych przypadkach. Niemniej jednak może zdarzyć się i tak, że będziemy potrzebowali pomocy tego właśnie specjalisty. Niegdyś panowało przekonanie, że do dentysty chodzą dorośli, natomiast do ortodonty dzieci. Dziś wiemy już, że bardzo ważne jest leczenie zębów mlecznych, natomiast wady zgryzu mogą być korygowane także w przypadku osób dorosłych. Jeśli nie wiemy, do jakiego specjalisty udać się z problemem, w pierwszej kolejności zapiszmy się na wizytę do dentysty. Ten pokieruje nas do innego lekarza, jeśli zajdzie taka potrzeba bądź podejmie się stosowanego leczenia we własnym zakresie.