Medycyna estetyczna po 30

Medycyna estetyczna po 30. Jeszcze kilka lat temu większość osób myślała, że medycyny estetyczna jest wyłącznie dla osób po 50-60. roku życia. Dziś jednak z jej dobrodziejstw chętnie korzystają nawet 30 latkowie. Pojawia się więc pytanie, czy w tym wieku rzeczywiście jest sens poprawiać sobie urodę, czy może lepiej odczekać z tym jeszcze kilka lat?

Kiedy na skórze widać pierwsze oznaki starzenia?

Zazwyczaj do lekarza medycyny estetycznej udajemy się w momencie, gdy na naszej skórze widoczne są już pierwsze oznaki starzenia. To, kiedy tak naprawdę się pojawią, jest kwestią indywidualną. Wiele zależy tutaj od naszych genów, a także prowadzonego stylu życia. Lekarze przyjmują, że spadek ilości kolagenu i kwasu hialuronowego, czyli głównych substancji odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry, następuje już po 20. roku życia. Zmiany nie są wtedy jeszcze bardzo widoczne, jednak jest to ostatni moment, aby zacząć o siebie dbać, chociażby domowymi sposobami. Po 30. roku życia wiele osób wciąż wygląda młodo, jednak u niektórych pierwsze zmarszczki są już wyraźnie widoczne. To właśnie te osoby najczęściej decydują się przeprowadzić pierwsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. 

Medycyna estetyczna – nie tylko w walce ze zmarszczkami

Powinniśmy mieć świadomość, że medycyna estetyczna może nam pomóc poradzić sobie z pojawiającymi się zmarszczkami, lecz sprawdzi się również w innych przypadkach. Dobrym przykładem będą: problem opadającej powieki, blizny potrądzikowe, zaskórniki, nieodpowiedni kontur twarzy. Z tymi i podobnymi przypadłościami albo się rodzimy, albo pojawiają się one wraz z wiekiem. Nic więc dziwnego, że do lekarza medycyny estetycznej udają się nawet nastolatkowie, którzy chcą zadbać o swój wygląd. Zabiegi przynoszą o wiele więcej korzyści, niż domowe metody, które także nie są najtańszym rozwiązaniem. 

Medycyna estetyczna po 30 – tak czy nie?

Lekarze nie są zgodni co do tego, w jakim wieku można zacząć korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, a kiedy lepiej się z nimi wstrzymać. Wiele zależy tutaj od konkretnego pacjenta oraz rodzaju problemu, z jakim przychodzi do specjalisty. Trudno wyznaczyć jedną, konkretną granicę – każdy z nas jest zupełnie inny i ma inne potrzeby. Niektóre pacjentki po 30. roku życia rzeczywiście mogą wymagać interwencji, zwłaszcza jeśli oznaki starzenia się skóry są już mocno widoczne. Niemniej jednak w takich przypadkach lekarz stara się dobierać najmniejszą możliwą dawkę preparatu, dzięki której skóra zyska młodszy wygląd. Pamiętajmy, że dobry lekarz najpierw dokładnie zbada pacjenta, a dopiero później podejmie decyzję o zakwalifikowaniu go do zabiegu. Nie może więc dochodzić do sytuacji, w której osoba niepotrzebująca interwencji lekarza medycyny estetycznej, będzie miała przeprowadzony zabieg. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie bezpieczeństwa, ale również dbania o urodę i własny wygląd. Lekarz może więc zasugerować przełożenie zabiegu w czasie.

Jakie zabiegi można wykonać po 30. roku życia?

Nie opracowano listy zabiegów, które byłby bezpieczne dla osób po 30. roku życia ani takich, których absolutnie nie należy przeprowadzać. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. Niemniej jednak lekarze są zdania, że w tym wieku warto zdecydować się na zabiegi z zastosowaniem naturalnych, stosunkowo lekkich substancji. Wybierajmy więc takie, które oparte są na kwasie hialuronowym czy na osoczu bogatopłytkowym. Unikajmy tych, które w znaczący sposób ingerują w naszą skórę – dobrym przykładem będą tutaj peelingi chemiczne, choć oczywiście w niektórych przypadkach ich aplikacja staje się koniecznością. Postawmy na naturalny wygląd, a więc delikatne wyrównywanie zmarszczek czy redukowanie niedoskonałości skóry.

Jak często trzeba powtarzać zabiegi?

Medycyna estetyczna po 30Bez względu na to, w jakim wieku zdecydujemy się przeprowadzić konkretny zabieg, jego efekty będą utrzymywały się przez podobny czas. Zazwyczaj opisy poszczególnych zabiegów zawierają pewne widełki, na przykład 12-18 miesięcy. To, czy efekt utrzyma się rok, czy nieco dłużej, nie zależy tylko od naszego wieku, lecz również od prowadzonego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. W rzeczywistości musimy więc przygotować się na to, że nawet po 30. roku życia zabiegi będzie trzeba co jakiś czas powtarzać, aby móc cieszyć się z trwałych rezultatów. Nie dotyczy to wyłącznie tych operacji, które mają na celu na przykład redukowanie blizn – tutaj efekt utrzymuje się w większości przypadków przez całe życie.

Zanim więc zdecydujemy się na konkretny zabieg, zapoznajmy się dokładnie z jego specyfiką. Wbrew pozorom kobiety po 30. roku życia chętnie poprawiają sobie urodę, jednak powinny wybierać metody mało inwazyjne, które pozwolą im osiągać wymarzone rezultaty. Jednocześnie zabieg powinien być wykonany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, który pomoże dobrać odpowiednią ilość preparatu, a także wyda stosowne rekomendacje. Dzięki temu pacjentka zyskuje pewność, że nie zaszkodzi swojej urodzie, a jedynie delikatnie i bezszkodowo ją poprawi.