Implanty zębów – co trzeba wiedzieć?

Implanty zębów – co trzeba wiedzieć? Implanty zębów obecnie stanowią jedyny, skuteczny sposób uzupełnienia braków w uzębieniu. Niemniej jednak pacjenci, którzy chcieliby się na nie zdecydować, wcześniej muszą przejść stosowną kwalifikację oraz wybrać odpowiedni rodzaj implantów. Co warto wiedzieć o implantach zębów?

Kiedy można założyć implant?

Utrata naturalnego zęba może nastąpić w wielu okolicznościach. Czasami jest ona pokłosiem rozwijającej się przez lata choroby, w innych przypadkach następuje mechanicznie. Niemniej jednak w każdej sytuacji borykamy się z tym samym problemem, a mianowicie brakiem w uzębieniu. Wiele osób rozpatruje go wyłącznie w wymiarze estetycznym, lecz warto mieć świadomość, że „luka” między zębami jest poważnym zagrożeniem dla zgryzu. Grozi bowiem rozchwianiem zębów sąsiadujących, które będą przemieszczać się tak, aby uzupełnić braki. Dlatego też specjaliści radzą, aby jak najszybciej dokonać tego we własnym zakresie, minimalizując ewentualne straty. Niektórzy pacjenci chcieliby założyć implant od razu po wyrwaniu czy usunięciu zęba stałego, niemniej jednak nie jest to możliwe. Dziąsło musi nieco okrzepnąć – możemy porównać je do ziemi, która powinna nieco opaść , gdy wydrążymy w niej dziurę. W przypadku zębów jednokorzeniowych lekarze radzą, aby odczekać kilka tygodni, natomiast w przypadku zębów wielokorzeniowych – nawet 10 miesięcy. Wiele zależy też od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a konkretnie od jego stanu zdrowia oraz sposobu, w jaki regeneruje się dziąsło.

Jakie badania należy wykonać przed założeniem implantu?

W najprostszych przypadkach pacjent musi zgłosić się na badanie RTG jamy ustnej, tak aby lekarz mógł dokładnie ocenić stan zdrowia dziąseł oraz korzeni sąsiadujących zębów. Badanie to trwa zaledwie chwilę, lecz pacjent przed jego wykonaniem musi zostać odpowiednio zabezpieczony. W niektórych przypadkach nie można wykonać zdjęcia RTG, na przykład u kobiet w ciąży. Jeśli utrata zęba nastąpiła wskutek choroby, na przykład dziąseł, to pacjent powinien udać się dodatkowo na konsultację specjalistyczną. Samo wszczepienie implantu nie jest sposobem leczenia ani nie hamuje rozwoju choroby. 

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Implanty zębowe nie stanowią jednolitej grupy – pacjent może wybierać wśród wielu ich rodzajów, w zależności od swoich preferencji oraz budżetu, jakim dysponuje. Najpopularniejsze są implanty tytanowe, głównie dlatego, że wytrzymują nawet znaczne obciążenia. W praktyce oznacza to, że są bardzo trwałe, a więc mogą posłużyć pacjentowi nawet do końca życia. Implanty cyrkonowe kolorem są natomiast najbardziej zbliżone do naturalnego zęba, przez co nie odznaczają się zanadto w jamie ustnej. Implanty możemy też rozróżnić ze względu na ich producenta, trwałość czy przeznaczenie. Doboru zawsze dokonujemy razem z lekarzem prowadzącym. Pamiętajmy, że nie wszystkie gabinety zapewnią nam taki sam wybór implantów, dlatego warto wybierać takie, które specjalizują się właśnie w uzupełnianiu braków w uzębieniu – ich oferta jest najszersza.

Jak przebiega proces wszczepienia implantu?

Trudno mówić o jednorodnej procedurze wszczepienia implantu zębowego. Wiele zależy tutaj od stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz tego, jak goi się rana po zębie naturalnym. Niemniej jednak w pierwszej kolejności mamy do czynienia ze wszczepieniem samego implantu, a więc śruby. Jest to najważniejszy element, z czego nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę. Następnie lekarz może założyć koronę, która imituje prawdziwy ząb. Procedura wszczepienia implantu nie trwa zbyt długo i odbywa się w ramach chirurgii jednego dnia. Niemniej jednak to, ile będzie trwał cały proces, jest już zależne od wielu czynników. Nie zapominajmy, że pacjent musi też odbyć wizytę kontrolną, która będzie miała miejsce najpóźniej 2 tygodnie po zabiegu. 

O czym powinien pamiętać pacjent, który decyduje się na implanty?

Pojedynczy implant jest w stanie zastąpić jeden ząb – nie stanowi on uzupełnienia większej ilości braków. Pacjenci powinni więc pamiętać, że jeśli brakuje im większej ilości zębów naturalnych, to konieczne będzie założenie większej ilości implantów. W takich przypadkach decyzję na temat leczenia zawsze podejmuje specjalista, bowiem jest ona bardzo złożona i niejednorodna. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że nie zawsze implant zębowy możemy założyć od razu po usunięciu zęba naturalnego. Czasami w pierwszej kolejności należy wyleczyć chorobę zębów lub dziąseł, a dopiero później można przejść do odbudowywania uśmiechu. Każdy pacjent musi zapłacić za leczenie implantologiczne z własnej kieszeni, gdyż obecnie nie jest ono refundowane. Koszt pojedynczego implantu wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Nie jest to tania metoda uzupełnienia braków w uzębieniu, jednak niezwykle skuteczna i trwała. Niektóre ośrodki oferują klientom leczenie, za które można zapłacić w ratach. Z pewnością jest to korzystniejsze rozwiązanie, niż pozostawianie braków w jamie ustnej bądź decydowanie się na tańsze, lecz niestety w wielu przypadkach nieskuteczne metody leczenia.