Balon żołądkowy – czy działa? Balon żołądkowy nazywamy czasami metodą odchudzania ostatniej szansy, jednak powinniśmy mieć świadomość, że sam w sobie nie powoduje utraty zbędnych kilogramów. Lekarze wykorzystują go od lat w leczeniu otyłości czy znaczącej nadwagi. Czy rzeczywiście przynosi oczekiwane efekty?
Balon żołądkowy – schemat funkcjonowania
Procedura aplikowania balonu żołądkowego jest stosunkowo prosta. Lekarz, za pomocą endoskopu, wsuwa go przez przełyk oraz gardło aż do żołądka. Następnie, przez specjalną rurkę, wprowadza do niego roztwór soli fizjologicznej. W ten sposób balon wypełnia się, jednocześnie wypełniając pewną część żołądka. Zabieg trwa około 30 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Ideą działania balonu jest więc wypełnienie żołądka w odpowiedni sposób, tak aby pacjent szybciej odczuwał sytość. Specjaliści są zdania, że za jego pomocą można schudnąć nawet 15-20 kg. Niemniej jednak pacjent musi mieć świadomość tego, że sama aplikacja balonu nie sprawi jeszcze, że schudnie. Bardzo istotna jest bowiem zdrowia dieta oraz aktywność fizyczna. Balon działa jedynie jak dobrej jakości wypełniacz, lecz nie leczy sam w sobie. Nie uwalnia żadnych substancji, które wspomagałyby proces odchudzania.
Jak się przygotować do wszczepienia balonu żołądkowego?
Wszczepienie balonu żołądkowego może mieć miejsce wyłącznie u pacjentów z nadwagą (znaczącą) bądź otyłością. Nie jest to metoda, dzięki której możemy pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. Dlaczego bywa nazywany leczeniem ostatniej szansy? Otóż nie ulega wątpliwości, że u pacjentów z otyłością należy podejmować zdecydowane działania. Opanowanie nadmiernego apetytu w ich przypadku jest bardzo trudne, dlatego też lekarze wspomagają się różnego typu specyfikami, między innymi specjalistycznym balonem. Otyłość zdecydowanie wymaga leczenia, gdyż może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Nie mówimy tutaj o utracie kilku kilogramów – zazwyczaj pacjent musi zrzucić ich nawet kilkadziesiąt. O zaaplikowaniu balonu żołądkowego decyduje lekarz prowadzący w porozumieniu z innymi specjalistami. Oczywiście, ostatecznie zgodę na zabieg musi wyrazić pacjent. Pacjent jest przed zabiegiem hospitalizowany, dzięki czemu można wykonać szereg niezbędnych badań. Przede wszystkim jest to EKG oraz morfologia, jednak najczęściej lekarze zlecają również USG jamy brzusznej.
Rekonwalescencja po wszczepieniu balonu
Pacjenci w ciągu pierwszych kilku dniu po zabiegu mogą czuć się niekomfortowo. Żołądek musi przyzwyczaić się do obecności balonu, który ostatecznie jest ciałem obcym. Mogą pojawić się nudności, wzdęcia, wymioty czy nawet ból w okolicach jamy brzusznej. Tego typu dolegliwości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta, jednak należy zgłosić je lekarzowi. Od razu po przeprowadzeniu zabiegu pacjent powinien stosować odpowiednią dietę. W tym kontekście bardzo istotna jest pomoc wykwalifikowanego dietetyka, który pomoże dobrać właściwy program żywienia.
Balon żołądkowy to nie wszystko
Balon żołądkowy zyskał w Polsce popularność kilkanaście lat temu, jako innowacyjna metoda leczenia otyłości. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że balon nie leczy sam w sobie. Nie jest skutecznym antidotum na otyłość, a jedynie na nadmierny apetyt. Jeśli więc pacjent nie podejmie odpowiednich działań we własnym zakresie, to efekty będą znikome, a przede wszystkim – czasowe. Pacjent musi przejść na dietę, jedząc zdrowo i rozważnie. Balon pomaga zahamować apetyt, jednak ważne, aby z menu wykluczyć produkty kaloryczne, sprzyjające gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Należy także postawić na codzienną aktywność fizyczną, która pomoże spalić kalorie i modelować sylwetkę. Balon żołądkowy nie stanowi ku niej żadnego przeciwwskazania, dlatego z powodzeniem możemy ćwiczyć, wspomagając tym samym proces odchudzania. Wyjątkiem są pierwsze dni po zabiegu, gdy powinniśmy się ograniczyć do krótkich spacerów.
Balon żołądkowy – tak czy nie?
Założenie balonu żołądkowego nie jest refundowane, zatem pacjent musi pokryć jego koszty we własnym zakresie. Pozostaje więc pytanie, czy rzeczywiście warto, czy jest to jedynie kolejny chwyt marketingowy? Okazuje się, że balon żołądkowy rzeczywiście pomaga schudnąć, głównie dlatego, że skutecznie hamuje nadmierny apetyt. Jednocześnie musimy pamiętać, że z jego założeniem nie wiążą się większe ograniczenia – możemy normalnie pracować, ćwiczyć czy wykonywać swoje codzienne obowiązki.
Balon żołądkowy zwykle zakładamy na rok, czasem na krótszy okres. Jest to czas, w którym powinniśmy nauczyć się zdrowo odżywiać i kontrolować swój apetyt we własnym zakresie. Jeśli dobrze go wykorzystamy, to balon żołądkowy rzeczywiście okaże się pomocny. Jeśli nie, możemy mówić wyłącznie o stracie pieniędzy. Pamiętajmy, że samo wszczepienie balonu absolutnie nie rozwiązuje problemu nadwagi czy otyłości. Wręcz przeciwnie – pacjent powinien cały czas pozostawać pod opieką lekarza prowadzącego, dietetyka oraz lekarzy specjalistów, jeśli jest to konieczne. Tylko takie postępowanie daje efekty leczenia, na które wszyscy liczą i które każdy pacjent chce osiągnąć.