Medycyna estetyczna

Usuwanie blizn

Blizny zanikowe, przerostowe i keloidy to najczęściej występujące blizny patologiczne. Bezwzględnie należy je usuwać bowiem te mają niestety tendencję do nawracania. Co więcej, powodują duży dyskomfort psychiczny oraz fizyczny pacjenta.

 Jak powstają blizny patologiczne?

 Tak naprawdę nie znane są przyczyny powstawania blizn patologicznych. Wiadomo jedynie, że występują wskutek nieprawidłowych procesów regeneracji skóry po urazie mechanicznych, oparzeniu czy też szczepieniu.

Wyróżnia się blizny zanikowe, które pojawiają się po stanie zapalnym skóry, blizny przerostowe, które widoczne są w miejscu powstałej rany oraz keloidy, które mają tendencję do rozrastania się poza granice urazu.

Blizny patologiczne powstają w miejscach, w których skóra jest najbardziej podatna na podrażnienia. To twarz, barki, ramiona, okolice stawu skokowego czy mostka. Blizna pojawi się, jeśli uszkodzenie skóry przebiegło przeciwlegle do kierunku napięcia tkanki skórnej.

Sam proces powstawania blizny patologicznej trwa około pół roku. W tym czasie miejsce po ranie najpierw jest czerwone, dopiero później jaśnieje, by w efekcie być nawet jaśniejsze od zdrowej tkanki skórnej. Miejsce blizny patologicznej jest najczęściej idealnie gładkie – zachodzi w niej proces syntezy kolagenu nawet 20-krotnie większy niż w prawidłowo funkcjonującej skórze. Blizny są często wypukłe, co naraża na ponowne uszkodzenia naskórka.

Dlaczego należy usuwać blizny?

Są przede wszystkim szpetne – udowodniono, iż niejednokrotnie przyczyniają się one do stanów depresyjnych pacjenta.

Co więcej, blizny stwarzają ogromny dyskomfort fizyczny – bolą, pieką, szczypią, swędzą, dają uciążliwe uczucie napięcia skóry, bardzo często powodują niemożność wykonywania podstawowych czynności.

Co więcej, ryzyko nawrotu blizn to aż 80%. Tylko odpowiednio dobrana kuracje lecznicza może zminimalizować ryzyko nawrotów do nawet 20%. Wiele jednak zależy od specjalisty, dermatologa. „Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Jak usuwać blizny patologiczne?

Sposoby są różne jednak jak uznają najlepsi dermatolodzy, dzisiaj jedyną skuteczną terapią jest terapia łączona, czyli stosowanie kilka metod zwalczających blizny jednocześnie.

Co więcej, coraz częściej odchodzi się już od inwazyjnych zabiegów chirurgicznych na rzecz tych całkowicie bezpiecznych dla pacjenta.

Skuteczna okazuje się być farmakoterapia w postaci maści i kremów do smarowania miejscowego ( o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym) wraz z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. To nie tylko stosowanie toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu, ale również preparaty silikonowe, radioterapia, krioterapia czy laseroterapia. Bardzo popularna staje się też terapia uciskowa.

Dr Ania

Jestem lekarzem z 15 letnim doświadczeniem klinicznym. Od wielu lat pracuję w warszawskiej Klinice gdzie pomagam swoim pacjentom.

Latest posts by Dr Ania (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *