Medycyna estetyczna

Trądzik różowaty

Na trądzik różowaty cierpi nawet 10% populacji i warto zaznaczyć, że najbardziej ostra postać tej dermatologicznej choroby skóry twarzy pojawia się pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Na trądzik różowaty cierpią najczęściej kobiety, ale to mężczyźni muszą borykać się z najcięższą postacią choroby.

Kto choruje?

Najczęściej kobiety bowiem trądzik uwarunkowany jest zaburzeniami hormonalnymi – to nie tylko te powstałe przy chorobie tarczycowej, ale również wynikające z okresów menstruacyjnych, ciąży czy menopauzalnych.

Warto też zauważyć, że na trądzik różowaty narażone są bardziej osoby z I lub II fototypem skóry, to ci, którzy mają jasną karnację, jasne włosy i oprawę oczu.

Trądzik różowaty może być też dziedziczony, częściej pojawi się tez u tych, którzy w młodości borykali się z trądzikiem młodzieńczym.

Ta dermatologiczna choroba może mieć też podłoże w postaci innych chorób, na przykład układu pokarmowego – zaostrzony stan może powodować przewlekła zgaga, nadkwasota czy też wrzody żołądka.

Czynniki wzmagające chorobę

Pamiętajmy, że każda postać choroby wymaga leczenia. Jednak nie tylko odpowiednia terapia zalecona przez dermatologa jest w tym przypadku przydatna. Okazuje się, że niezwykle istotna jest też codzienna profilaktyka.

Skóra twarzy, która jest podatna na podrażnienia w wyniku trądziku różowatego powinna być przede wszystkim traktowana odpowiednimi kosmetykami. „Do oczyszczania twarzy należy stosować łagodne i niedrażniące produkty. Preparaty do mycia nie powinny zawierać alkoholu, a stosowana do mycia woda powinna być letnia. Po umyciu twarz powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem oraz nawilżona specjalnymi preparatami. Pacjenci powinni unikać stosowania peelingów mechanicznych, a w trakcie dni słonecznych niezbędne jest używanie kremów z filtrem SPF 50+ oraz używanie kapeluszy ochronnych – mówi dr n. med. Marta Malek z Clinica Dermatologica.

To nie wszystko, wpływ na zaostrzenie choroby ma wzmożona ekspozycja na słońce, opalanie w solarium, wiatr, mróz. Osoby chore na trądzik różowaty nie powinny zbyt często korzystać z sauny ani gorących kąpieli, niekorzystna jest też kąpiel w chlorowanej wodzie.

Objawy choroby

Pierwsze to czasowe podrażnienia skóry twarzy. Pojawia się na niej rumień, skóra może być napięta, może szczypać, boleć i swędzieć.

Jednak to dopiero w fazie zaawansowanej choroby objawy nie mijają praktycznie wcale. Na skórze twarzy zauważyć można nie znikające zaczerwienienie, nierzadko pojawia się obrzęk. W centralnej części twarzy, tj, na czole, policzkach, brodzie czy nosie pojawiają się wykwity w postaci czerwonych krostek bądź twardych guzków i grudek a pory są wyraźnie rozszerzone. Takie zmiany powodują bardzo często trudne do usunięcia blizny potrądzikowe a leczenie trądziku staje się długotrwałe i nie zawsze całkowicie skuteczne.

Jak leczyć?

O metodzie leczenia powinien decydować dermatolog, oceniając stadium choroby i powstałe zmiany skórne. Najczęściej łączy się różne rodzaje terapii – leczenie miejscowe, antybiotykoterapię doustną czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak laseroterapia czy krioterapia.

Dr Ania

Jestem lekarzem z 15 letnim doświadczeniem klinicznym. Od wielu lat pracuję w warszawskiej Klinice gdzie pomagam swoim pacjentom.

Latest posts by Dr Ania (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *