dolegliwości

Sposoby leczenia odcisków

Odciski stanowią zmorę wielu ludzi. Nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale w dodatku są bardzo bolesne i mogą wręcz uniemożliwiać swobodne poruszanie się. Co więcej, nieleczone odciski nieraz prowadzą do rozwinięcia się stanu zapalnego. Na szczęście, istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. Nie musimy wybierać się do lekarza czy farmaceuty po środki, które zlikwidują odciski. Równie skuteczne mogą okazać się naturalne metody, które możemy zastosować w każdej chwili w naszych domach. Oto, co powinniście wiedzieć o odciskach i tym, jak z nimi walczyć.

CZYM SĄ ODCISKI I JAK POWSTAJĄ?

Odcisk to warstwa zrogowaciałego martwego naskórka, która tworzy się w miejscu, przez długi czas poddawanemu tarciu bądź uciskowi. Najczęściej ma on okrągły kształt, a w jego centrum znajduje się stożkowy rdzeń, który sięga w głąb tkanki miękkiej. Odcisk wywołuje kujący ból, który pojawia się głównie podczas chodzenia. Ból ten bywa tak silny, że może utrudniać nam sprawne poruszanie się. Odciski spowodowane są najczęściej niewygodnym obuwiem, które jest zbyt ciasne, zbyt luźne lub – w przypadku kobiet – może mieć za wysoki obcas. Ich przyczyną bywają także rozmaite schorzenia stóp (np. płaskostopie bądź deformacja palców), ale również nadwaga i nieprawidłowy sposób poruszania się. By zapobiec tworzeniu się odcisków należy pamiętać o nawilżaniu skóry stóp oraz dbaniu o to, by noszone przez nas buty były jak najwygodniejsze. Narastający zrogowaciały naskórek warto też regularnie spiłowywać specjalną tarką.

NATURALNE SPOSOBY LECZENIA ODCISKÓW

Nasze babcie i mamy od lat znają doskonałe sposoby na to, jak w prosty sposób poradzić sobie z bolesnymi odciskami. Warto sięgnąć do ich bezcennej wiedzy:

Cebula na odciski

W walce z odciskami pomoże nam zwyczajna cebula. Do takiej „kuracji” potrzebne nam będą: połówka cebuli, bandaż oraz ocet. Cebulę należy gotować w occie aż do momentu, gdy stanie się bardzo miękka. Wtedy rozgniatamy ją tworząc papkę. Nakładamy ją na odcisk, po czym stopę, bądź palec, na którym znajduje się zrogowaciały naskórek, owijamy bandażem. Takiego opatrunku nie powinno się zdejmować przez przynajmniej kilka godzin. Ponieważ nie wolno z nim chodzić, najlepiej przygotować go wieczorem i pójść z nim spać.

Cytryna na odciski

Inna sprawdzona metoda to użycie cytryny na odciski. Będziemy do tego potrzebować jedynie połówki cytryny, octu i bandaża. Z cytryny obieramy skórkę, którą następnie zostawiamy na kilka bądź kilkanaście godzin w occie. Nasączoną octem skórkę przykładamy do odcisku i zawijamy bandażem. Podobnie, jak w przypadku cebuli, taki opatrunek będzie najskuteczniejszy, jeśli zostawimy go na całą noc.

Czosnek na odciski

Kolejna popularna metoda opiera się na wykorzystaniu czosnku. Wystarczy, że drobno posiekany albo rozgnieciony ząbek czosnku przyłożymy do odcisku i będziemy go nim smarować. Warto pamiętać, aby skórę wokół odcisku posmarować najpierw odrobiną wazeliny – w ten sposób uchronimy ją od poparzeń. Możemy tą czynność powtarzać nawet kilka razy na dzień. Wzmocnimy działanie czosnku, jeżeli przed jego zastosowaniem wymoczymy stopę w ciepłej wodzie.

MEDYCZNE SPOSOBY LECZENIA ODCISKÓW

Jeżeli nie udało nam się pozbyć odcisku przy pomocy domowych metod, możemy sięgnąć po gotowe środki medyczne, których pełno w każdej aptece. Do wyboru mamy rozmaite maści, plastry i płyny. O to, który z nich będzie dla nas najskuteczniejszy zawsze możemy zapytać farmaceutę. Pamiętajmy, by stosując tego typu preparaty, zawsze postępować zgodnie z dołączoną do nich ulotką. Możliwe jest także usuwanie odcisków w gabinetach chirurgicznych bądź kosmetycznych, ale jest to ostateczność.

Dr Ania

Jestem lekarzem z 15 letnim doświadczeniem klinicznym. Od wielu lat pracuję w warszawskiej Klinice gdzie pomagam swoim pacjentom.

Latest posts by Dr Ania (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *