dolegliwości

Przyszła mamo nie bagatelizuj przewlekłego kaszlu

Kobiety borykające się z przewlekłym kaszlem w czasie ciąży mają utrudnioną sprawę, ponieważ pojawiają się trudności w leczeniu tej uporczywej dolegliwości, gdyż na uwadze muszą mieć także stan zdrowia swojej pociechy. W przypadku kataru czy gorączki sprawa jest prostsza, ponieważ można bez wyrzutów sumienia zastosować kuracje niewielkimi ilościami paracetamolu, który nie szkodzi maluchowi. Niestety przewlekły kaszel ciągnie się w nieskończoność, a do tego jest niezwykle męczący dla przyszłej mamy. Dodatkowo kobiety boją się, że częste kasłanie może zaszkodzić dziecku, a nawet przerodzić się w poważną infekcję. Czy rzeczywiście leczenie kaszlu może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu?

Skąd ten kaszel?

Kaszel to po prostu reakcja obronna naszego organizmu, której zadaniem jest pozbycie się nadmiaru śluzów z górnych dróg oddechowych oraz niechcianych alergenów. Najczęściej mamy do czynienia z kaszlem suchym lub mokrym. W przypadku kaszlu suchego towarzyszy nam podrażnienie gardła i jest to typowy objaw początkowej fazy przeziębienia. Z kolei kaszel mokry powstaje na skutek nagromadzonej wydzieliny, kiedy to pojawia się coraz częściej odruch odkrztuszania. Wyróżnia się również kaszel świszczący, który może wiązać się z zapaleniem oskrzeli. Zdarza się także tak, że oprócz suchego kaszlu nie towarzyszy nam gorączka, ani też złe samopoczucie, co może być oznaką reakcji alergicznej naszego organizmu na dany alergen.

Czy przewlekły kaszel może być niebezpieczny dla płodu?

Każda dolegliwość jest sygnałem, że w naszym organizmie doszło do zaburzenia równowagi i powinniśmy interweniować. Niestety większość osób bagatelizuje niepozorny kaszel, zakładając, że problem przejdzie samoistnie. Okazuje się jednak, że niektóre dolegliwości dróg oddechowych mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Samo kasłanie nie przyczyni się do uszkodzenia płodu, ale kaszel może wskazywać nie tylko na infekcję, ale również może być objawem znacznie poważniejszych powikłań. Astma, zapalenie płuc czy też gruźlica to schorzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, więc lekceważenie kaszlu może okazać się zgubne w skutkach. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez kilka kolejnych dni, to przyszła mama nie powinna zwlekać z wizytą u swojego lekarza prowadzącego.
Szczególną ostrożność należy zachować, gdy kaszel wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ jest to jeden z kluczowych momentów w rozwoju płodu, kiedy to tworzą się organy dziecka. W tym czasie kobieta nie powinna przyjmować żadnych leków, a w przypadku przeziębienia należy zastosować naturalną terapię pod czujnym okiem lekarza.

Kaszel w ciąży – nie działaj na własna rękę

Chociaż metod leczenia kaszlu i przeziębienia jest wiele, to w czasie ciąży pole do manewru zostaje mocno ograniczone ze względu na rozwijający się płód. Bezwzględnie należy zrezygnować z aspiryny, której spożywanie może doprowadzić w III trymestrze do przedwczesnego zarośnięcia przewodu tętniczego u dziecka, rozrzedzenia krwi, a nawet do wystąpienia silnego krwawienia w trackie porodu.

Z kolei Ibuprofen może wywołać reakcje alergiczną czy powikłania kardiologiczne u płodu. Nawet Gripex czy Cholinex mogą być niebezpieczne dla płodu, dlatego też najpierw trzeba udać się do lekarza w celu ustalenia indywidualnego leczenia.

Dr Ania

Jestem lekarzem z 15 letnim doświadczeniem klinicznym. Od wielu lat pracuję w warszawskiej Klinice gdzie pomagam swoim pacjentom.

Latest posts by Dr Ania (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *