Medycyna estetyczna

Botoks i okulistyka- co mają ze sobą wspólnego?

Botoks najczęściej kojarzy się z klinikami medycyny estetycznej i redukcją zmarszczek. Oczywiście w chwili obecnej jest on jedną z najpopularniejszych form wygładzania twarzy, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie.

Zanim medycyna estetyczna zauważyła potencjał botoksu, substancja ta z powodzeniem stosowana była w neurologii, a następnie w okulistyce.

Dlaczego lekarze okuliści stosowali botoks w leczeniu wzroku?

Toksyna botulinowa, bo tak prawidłowo powinien być nazywany botoks, jest substancją naturalną wytwarzaną przez pałeczki jadu kiełbasianego. Właściwością toksyny jest hamowanie wydzielania acetylocholiny, neuroprzekaźnika będącego łącznikiem pomiędzy układem nerwowym, a mięśniami. Skutkiem zatrzymania wydzielania acetylocholiny jest blokada mięśni – kiedy, nie docierają do nich sygnały pozostają nieruchome.

Dlatego też botoks pośrednio leczy wzrok w okulistyce. W jaki sposób?

Substancja ta najczęściej stosowana jest w leczeniu tzw. zeza. W chorobie tej mięśnie zewnętrzne oka odchylają gałkę oczną i stawiają ją w nieprawidłowej pozycji. Takie działanie doprowadza do wad wzroku i ograniczenia pola widzenia osoby zmagającej się z zezem. Wstrzyknięcie domięśniowe botoksu powoduje, że sygnały z układu nerwowego nie docierają do mięśni zewnętrznych oka. Pozostają one nie tylko nieruchome, ale także rozluźniają się – dzięki, czemu gałka oczna wraca do prawidłowej pozycji.

Tak więc, sam botoks wzroku nie poprawia, ale ułatwia leczyć przyczynę powstawania wad wzroku.

Dr Ania

Jestem lekarzem z 15 letnim doświadczeniem klinicznym. Od wielu lat pracuję w warszawskiej Klinice gdzie pomagam swoim pacjentom.

Latest posts by Dr Ania (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *