Medycyna estetyczna

Antykoncepcja a łysienie

Wypadanie włosów jest dużym problemem dla wielu osób. Od dziesięcioleci lekarze starają się znaleźć jak najwięcej przyczyn łysienia, aby leczenie wypadania włosów było coraz skuteczniejsze.

Według ekspertów jednym z czynników powodujących łysienie jest nieprawidłowy poziom hormonów w organizmie. Może być on związany z chorobą tarczycy lub przysadki mózgowej, ale także spowodowany przez czynniki zewnętrzne – szczególnie przez antykoncepcję hormonalną.

Wypadanie włosów w trakcie antykoncepcji

Skład tabletek antykoncepcyjnych różni się od siebie. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie kuracji do indywidualnych wymagań pacjentki a wtedy wypadanie włosów nie będzie stanowiło żadnego problemu. Jednakże, aby dokładnie ustalić odpowiednie dla organizmu kobiety dawki hormonów potrzebnych jest wiele badań, które nie zawsze lekarze zlecają. Najczęściej przy doborze tabletek antykoncepcyjnych stosowany jest wywiad z pacjentką i metoda prób i błędów. Takie działanie może dużo kosztować kobietę.

W wielu rodzajach tabletek antykoncepcyjnych znajdują się gestageny, będące syntetycznymi pochodnymi progesteronu. Imitują one androgeny. Skutkiem tego jest pobudzenie receptorów androgenowych, które także znajdują się w mieszku włosowym. W wyniku pobudzenia receptorów powstaje naturalny testosteron. Jeśli kobieta przyjmująca ten rodzaj tabletek posiada predyspozycje genetyczne (czyli np. już wysoki poziom testosteronu )może pojawić się u niej łysienie androgenowe.

Najczęstszym objawem tego łysienia u kobiet jest znaczny ubytek włosów w okolicach szczytu głowy, gdyż znajdujące się tam mieszki włosowe przejawiają się największą wrażliwością na androgeny.

Wypadanie włosów po zakończeniu antykoncepcji hormonalnej

Bardzo często w kilka tygodniu po zaprzestaniu antykoncepcji hormonalnej następuje intensywniejsza utrata włosów (nawet, jeśli w trakcie takie zjawisko nie miało miejsca). Wypadanie włosów jest skutkiem obniżenia stężenia estrogenów w organizmie, które podczas kuracji hormonalnej utrzymywane były na wysokim poziomie i dostarczane w o wiele silniejszej formie syntetycznej. Hormon ten sprawia, że duża część włosów jest nieustannie w fazie anagenu, czyli wzrostu. Natomiast w momencie odstawienia antykoncepcji poziom estrogenów gwałtownie spada, tym samym włosy także przechodzą gwałtowną zmianę z fazy wzrostu na fazę spoczynku. W tym okresie włosy są słabsze, cieńsze i ich cebulki znajdują się płycej. Dlatego też podczas codziennej pielęgnacji zaczynają wypadać.

Leczenie łysienia androgenowego antykoncepcją hormonalną

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej na łysienie wpływa dwojako. Z jednej strony u kobiet z predyspozycjami genetycznymi wywołuje proces łysienia. Z drugiej strony u wielu innych osób to właśnie za pomocą tabletek antykoncepcyjnych odbywa się leczenie wypadania włosów.

Podczas takiej kuracji przepisywane są tabletki z estrogenami oraz np. octanem cyproteronu mającego antyandrogenowe działanie. Jako, że octan jest substancją sztuczną, jest zdecydowanie silniejszy, dlatego też jego powiązanie z receptorem androgenowym jest mocniejsze. Dzięki temu działanie blokujące wpływ androgenów na mieszki włosowe jest skuteczniejsze.

 

Dr Ania

Jestem lekarzem z 15 letnim doświadczeniem klinicznym. Od wielu lat pracuję w warszawskiej Klinice gdzie pomagam swoim pacjentom.

Latest posts by Dr Ania (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *